Kino Atlas

Černé pondělky české justice 1 – Zločiny beze zbraní

Black Mondays of The Czech Justice 1 – Crimes Without Guns
ČR / 2023 / 120 min. / 15+
Jazyk: CS
Režie: Spolek Šalamoun
Po9. 10.  19:30
Velký sál
 Kč
Koupit

Ve scénickém cyklu ČERNÉ PONDĚLKY ČESKÉ JUSTICE představíme vybrané flagrantní případy – mnohé z nich i mediálně známé – kdy důkazy anebo naopak naprostá důkazní nouze naprosto neodpovídají rozsudkům, v jejichž důsledku jsou trestáni nevinní lidí a viníci zůstávají nepotrestáni. Představení případů proběhne formou kombinující diskusi, projekci a divadelní představení, za účasti expertů, laiků a případně i obětí. Bude rovněž pokřtěn druhý díl knihy Marie Formáčkové Zločiny beze zbraní 2.

DÍL 1.: ZLOČINY BEZE ZBRANÍ

Česká justice občas nabízí velké drama. Obžaloba a proces ex-ministryně Parkanové! Obžaloba a proces ex-prokurátorky Máchové! Slyšeli jste už o těchto případech?

Zahřálo vás u srdce, že justice funguje padni komu padni? A zachytili jste i zprávy i o justičních omylech a odškodňování obětí soudní a mediální šikany? Kladete si otázku, jak se to mohlo stát a jak se to může dít i v dalších případech? Myslíte si, že se vás to netýká? Přijďte se dozvědět víc.

Hosté večera:

Ivo Štika – bývalý ekonomický náměstek Dopravního podniku, kterému se Ministerstvo spravedlivosti omluvilo po osmi letech za nezákonné trestní stíhání.

Pavel Buráň – unesený podnikatel který přežil a zažil na vlastní kůži horor, podle soudního výroku se ale nestal

Marie Formáčková – spisovatelka a autorka mj. knihy Zločiny beze zbraní

John Bok, Václav Peričevič , Šimon Mach, Zuzana Piussi a další členové spolku Šalamoun a další hosté

Uvádí novinář Jan Hrbáček, Ekonomický deník.

V rámci večera bude možné zakoupit oba díly knihy Zločiny beze zbraní za zvýhodněnou cenu.

Spolek Šalamoun vzniknul po listopadu 1989 z prostředí disentu (hlavními zakladateli byli Lenka Procházková a John Bok), přičemž ve své výchozí úvaze navazoval na lidskoprávní aktivismus předlistopadového VONSu a dalších skupin disentu, které se zastávaly jednotlivých lidí proti zvůli prorežimní justice. Jak se záhy ukázalo, společenská funkce takového zastání je mimořádně potřebná i v nové době. Případy justičních selhání jsou o to zákeřnější, že probíhají – v míře i intenzitě některých případů – zcela mimo představivost většinové populace. Šalamoun v blízké době oslaví 30. let své existence, tento scénický cyklus je rovněž součástí sumy poznání a inspirace, kterou na konkrétních případech i lidských osudech nashromáždil.

Obrázek je citací obálky soudně zakázané knihy Zločiny beze zbraní 2.

Kompletní program