Kino Atlas

Věčné jaro

Eternal spring
Kanada / 2022 / 86 min.
Jazyk: ZH / Titulky: CS
Režie: Jason Loftus
Út6. 6.  20:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Pokud tváří v tvář pronásledování mlčíš a odvracíš zrak, když lidé umírají, jsi ještě člověk?“

Snímek vychází ze skutečných událostí, během nichž se v březnu 2002 několika členům v Číně zakázané duchovní skupiny Falun Gong podařilo nabourat do signálu čínské státní televize. Jejich cílem bylo pokusit se zvrátit represivní kampaň místní komunistické strany, která využívala státní média k očerňování jejich víry a obracela proti nim jejich spoluobčany a vlastní rodiny.

Příznivci Falun Gongu čelí násilným represím čínského režimu již od roku 1999 a v době nabourání televizního signálu byly miliony z nich internovány v pracovních táborech a převýchovných centrech. Podle zpráv lidskoprávních organizací mnozí z nich čelili mučení během zadržování, v důsledku čehož utrpěli vážná poškození zdraví nebo zemřeli.

Lidé ve městě Čchang-čchunu více než půl hodiny nevěřícně sledovali, jak vysílání na všech kanálech boří dosud neprodyšně udržovanou státní propagandu. Město vzápětí zasáhla masivní policejní razie, během níž byl komiksový ilustrátor Ta-siung nucen uprchnout. Právě díky jeho kresbám se na filmovém plátně podařilo zrekonstruovat průběh těchto událostí a položit si otázku, jestli „je zločinem nabourat se do státního vysílání, nebo zneužívat média k pronásledování nevinných obyvatel“.

Věčné jaro je kanadským kandidátem na Oscara® za nejlepší mezinárodní film roku 2023. Film byl rovněž kvalifikován do soutěže o Oscara® v kategoriích dokumentární a animovaný film.

Kompletní program