Z několika desítek přihlášek úvádíme půltucet vynikajících krátkých filmů, které se budou promítat v jednom bloku:
Prázdná židle (Jessica Jerreat a tým Hlasu Ameriky, USA, 13 min)
Vypráví příběh novinářky Alsu Kurmaševové, která se ocitla v ruském vězení jako „hodnota“, kterou Putinův režim hodlal vyměnit za své vězně na Západě: silný příběh se odvíjí z perspektivy jejího manžela, který se ji snaží dostat domů, přitom současně ví, že má co do činění s mocnostmi, jež jsou nad jeho síly.
Maďarsko – krajina po skandálu (r. Anu Czerwiński a Jakub Majmurek, Polsko, 14 min)
Klasická novinářská reportáž polské Krytyky Polityczne ukazuje obraz Maďarska poté, co byla za dramatických okolností donucena k rezignaci tamější prezidentka. Desítky tisíc mladých lidí, zmobilizovaných influencery a youtubery, vyšly do ulic Budapešti. Poškodí skandál Orbána politicky z dlouhodobého hlediska? Je demokratická opozice v Maďarsku schopna Orbána nějakým způsobem smysluplně ohrozit? Reportáž přináší sondu do rozbouřeného Maďarska v čase, kdy se nakrátko zdálo, že by zásadní politické změny mohly být nadosah.
*Po projekci tohoto filmu následuje debata s Balázsem Kaufmannem, investigativním novinářem serveru 444.hu, hlavní investigativec skandálu s prezidentskou milostí v Maďarsku.
Německý problém s Palestinou (r.Jad Salfiti, Německo, 8 min)
Německé potlačování pro-palestinských hlasů je konfliktem potřeby zpracovávat historickou vinu na jedné straně a perspektivou antikoloniálních hnutí a hodnotou svobody projevu na straně druhé. Od 7. října 2023 úřady tvrdě zasahují proti veřejným projevům solidarity s Palestinou, od zajišťování protestujících nesoucích transparenty s nápisy „Zastavte genocidu“ až po zákaz pro-palestinských skupin. Ačkoli jsou protesty nyní povoleny, v zemi se nadále ruší akce všech, kdo se ozývají za lidská práva Palestinců. „Německý palestinský problém“ – mikrodokument pro novinářskou organizaci The New Arab – odhaluje základní příčiny znepokojivého stavu.
Jak Írán pronásleduje disidenty v exilu (r. Stan Aron, Německo, 15 min)
Že je Írán autokratický režim nekompromisně zasahující proti svým odpůrcům, se obecně ví. Že jeho „chapadla“ sahají i do ulic a bytů evropských demokracií, v nichž iránští disidenti včetně kritických novinářů hledají bezpečný exil, je šokující odhalení, které krátký dokument přináší.
Záchranáři na ukrajinské frontě (r. András Földes, Maďarsko, 11 min)
Autor doprovázel speciální jednotku zachraňující zraněné ukrajinské vojáky. Svým krátkým dokumentem přináší svědectví o ničivých dopadech útoků ruských, které signalizují nebezpečný posun ve válečné taktice. Reportáž z obléhání Avdijivky, města, které se Rusové brutálně pokoušejí dobýt již několik měsíců.
Případ Makse Levina – anatomie popravy (r. Arnaud Froger a Robin Grassi,Francie, 18 min)
Dokument Reportérů bez hranic s filigránskou přesností rekonstruuje poslední okamžiky v životě mezi mezinárodními kolegy velmi oblíbeného ukrajinského válečného fotografa Makse Levina. Na základě šestiměsíčního výzkumu Reportérů bez hranic, který zahrnoval i tři cesty na Ukrajinu, film rekonstruuje poslední hodiny reportérova života v lese severně od Kyjeva v době, kdy se vojáci Putinovy invazní armády snažili o obsazení ukrajinského hlavního města. Film je silným poselstvím, že díky síle novinářských metod práce lze usvědčit i vrahy, kteří se domnívali, že zločin spáchali beze svědků.
Press Play Prague je prvním mezinárodním filmovým festivalem zaměřeným na tématiku novinářství. Festival organizují Project syndicate, Deník Referendum a kino Atlas, kde od 8. do 12. října 2024 probíhá. Rozcestník celého programu najdete zde: https://kinoatlaspraha.cz/?page=PPP01
Aktuálně v programu