Kino Atlas

Království Planeta opic

Kingdom of the Planet of the Apes
USA / 2024 / 144 min.
Jazyk: EN / Titulky: CS
Režie: Wes Ball
English friendly
Po15. 7.  17:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Scenárista a režisér Wes Ball se novinkou pokouší navázat na ambiciózní a nečekaně zdařilou trilogii z minulé dekády, zasazenou do lidského světa, kde se teprve rodí inteligentní lidoopi. A podobně jako autor předchozích dvou snímků Matt Reeves buduje jednoduchý, pomalý příběh potenciálně epických proporcí.

Vlastně je to hodně podobný svět, do jakého přistáli hrdinové úplně prvního snímku a románu francouzského autora Pierra Boullea z 60. let minulého století. Opice tu mluví, loví a jezdí na koních, žijí v kmenových uspořádáních.

Tvůrci však obrací perspektivu a centrem pozornosti nečiní lidi, ale dospívajícího mladíka Noeho z kmene, jenž se vyznačuje mimo jiné chovem orlů. Právě proto trojice v úvodní scéně coby iniciační rituál shání vejce, ze kterého se později má stát ochočený dravec, co poslouchá svého pána.

Noe však zažije nečekaný útok nepřátelského klanu, po němž zůstává osamocen. Vydává se zachránit či pomstít své blízké. Během jeho cesty Wes Ball hned několikrát pomrkává na publikum odkazy k původní Planetě opic z roku 1968 a je vidět, že má ambici vybudovat úplně nové prostředí pro další pokračování.

Citace z recenze Tomáše Stejskala: Aktuálně.cz

https://magazin.aktualne.cz/kultura/kralovstvi-planeta-opic-film-recenze/r~c0ca1f6e0e1511efbeca0cc47ab5f122/

Kompletní program