Pokud tváří v tvář pronásledování mlčíš a odvracíš zrak, když lidé umírají, jsi ještě člověk?“
Snímek vychází ze skutečných událostí, během nichž se v březnu 2002 několika členům v Číně zakázané duchovní skupiny Falun Gong podařilo nabourat do signálu čínské státní televize. Jejich cílem bylo pokusit se zvrátit represivní kampaň místní komunistické strany, která využívala státní média k očerňování jejich víry a obracela proti nim jejich spoluobčany a vlastní rodiny.
Příznivci Falun Gongu čelí násilným represím čínského režimu již od roku 1999 a v době nabourání televizního signálu byly miliony z nich internovány v pracovních táborech a převýchovných centrech. Podle zpráv lidskoprávních organizací mnozí z nich čelili mučení během zadržování, v důsledku čehož utrpěli vážná poškození zdraví nebo zemřeli.
Lidé ve městě Čchang-čchunu více než půl hodiny nevěřícně sledovali, jak vysílání na všech kanálech boří dosud neprodyšně udržovanou státní propagandu. Město vzápětí zasáhla masivní policejní razie, během níž byl komiksový ilustrátor Ta-siung nucen uprchnout. Právě díky jeho kresbám se na filmovém plátně podařilo zrekonstruovat průběh těchto událostí a položit si otázku, jestli „je zločinem nabourat se do státního vysílání, nebo zneužívat média k pronásledování nevinných obyvatel“.
Věčné jaro je kanadským kandidátem na Oscara® za nejlepší mezinárodní film roku 2023. Film byl rovněž kvalifikován do soutěže o Oscara® v kategoriích dokumentární a animovaný film.
Po promítání (2. května) promluví s diváky pan Le-pin Ting z čínské provincie Šan-tung, který se věnuje Falun Gongu a nyní žije v azylu v Německu. Snaží se dostat z vězení své rodiče, kteří byli nedávno zatčeni v Číně. Článek o něm zde: https://www.epochtimes.cz/2023/05/25/moji-matku-v-cine-prijela-zatknout-desitka-policistu-spolecne-s-mistnim-tajemnikem-komunisticke-strany/
Aktuálně v programu