Kino Atlas

Bratři

Brothers
Česko / 2023 / 135 min. / 12+
Jazyk: CS / Titulky: EN
Režie: Tomáš Mašín
English friendly
Ne17. 3.  17:00
Modrý sál
 Kč
Koupit

Pětice mladíků s pistolemi, pronásledovaná tisíci vojáky, se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti.

Režisér Tomáš Mašín, vzdálený příbuzný generála Josefa Mašína, dokončil v tomto roce hrané drama podle scénáře Marka Epsteina s názvem Bratři. S Josefem Mašínem mladším si prošel celou cestu bývalým východním Německem. Režisér se cítil být s příběhem propojen nejen příbuzenským vztahem s rodinou Mašínů.

„Rozumím touze vzepřít se nespravedlnosti a útlaku. Křičet, když ostatní zbaběle nebo konformně mlčí,“ řekl Tomáš Mašín. „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi ‚geniální, odvážní hrdinové‘ a ‚bezcitní vrazi nevinných‘.

Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.“

Kompletní program