Kino Atlas

Současní romští filmaři z Česka a Slovenska

Contemporary Romani Filmmakers from the Czech Republic and Slovakia
Česká republika / 2023 / 90 min.
Jazyk: CS
Režie: Robert Poupátko, Denis Kozerawski
Út12. 3.  17:30
Modrý sál
 Kč
Koupit

Večery s romskými filmaři III

Debatní večer Centra Romů a Sintů v Praze spojený s projekcí dvou krátkých filmů

VSTUP VOLNÝ

Centrum Romů a Sintů v Praze je specializovaná pobočka Muzea Romské kultury, která v letošním roce pořádá debatní cyklus s názvem Večery s romskými filmaři. První večer byl věnovaný zahraničním tvůrcům hraných filmů, druhý večer pak zahraničním tvůrcům filmů dokumentárních. Třetí a závěrečný večer se věnuje současné generaci romských filmařů z Česka a Slovenska. Své krátké filmy v rámci večera představí scénárista a režisér Robert Poupátko (MEZI / SVĚTY, ČR, 2022) a režisér a kameraman Denis Kozerawski (Kambium 1492, SR, 2022). 

Následnou diskuzi o současných projektech, výzvách i překážkách pro romské filmaře bude moderovat Alica Sigmund Heráková, zakladatelka audiovizuální produkční platformy Tuke.TV. 

Robert Poupátko  

Věnuje scenáristice a práci v dabingu, dlouhodobě také spolupracuje s romskou televizí Tuke.TV, pro niž režíroval krátký film MEZI / SVĚTY, Brněnský LGBT muzikál. Je autorem námětu pro minisérii stejného názvu. V současnosti píše scénáře pro celovečerní horrorový film Mulo a pro seriál na motivy filmu Věry Chytilové Vlčí bouda.  Jeho projekty spojuje snaha o změnu rámování menšin v českém filmu. Usiluje také o lepší reprezentaci všech těchto etnických, sexuálních i genderových skupin. 

Denis Kozerawski 

Multimediální umělec, kameraman a režisér. 

Společně s kolektivem APART natočil film Kambium 1492, v němž rapper Čavalenky vypráví příběh dubového lesa. Film získal v roce 2022 ocenění Nejlepší český experimentální dokumentární film na Mezinárodním filmovém festivalu Ji.hlava. 

Cyklus diskuzních večerů je součástí doprovodných programů Centra Romů a Sintů v Praze, které je podpořeno Norskými fondy 2014–2021.

Kompletní program