Kino Atlas

PRAGUESHORTS | Národní soutěž 2

PRAGUESHORTS | National Competition 2
71 min.
Jazyk: CS, EN, AR / Titulky: CS, EN
English friendly
So2. 3.  20:30
Velký sál
 Kč
Koupit

Národní soutěž již několik let předkládá divákům to nejlepší z tuzemské tvorby. Tři programy obsahují hned 15 filmů, tedy množství, které odráží nejen fakt, že se Pragueshorts čerstvě otevřely i animované a dokumentární tvorbě, ale i upřímnou radost programového týmu z kvality domácí nabídky.

V tomto bloku naleznete Mořskou sůl Leily Basmy, příběh o loučení se s rodnou zemí promítaný na loňském festivalu v Benátkách, 3MWh Marie-Magdaleny Kochové, stylisticky vysoustruženou a sympaticky „woke“ zprávu o dnešním světě uvedenou v Rotterdamu, a animaci Natálie Durchánkové Přes střepy nominovanou na studentského Oscara. Svébytný Bolavlk Nika Mlynarčíka ukáže všemožné bytosti vykukujících ze škvír mezi virtuálním a hmotným světem, zatímco svěží mockument Bzukot země Grety Stocklassy se důvtipně ptá, jakou zprávu by tak asi lidstvo mělo poslat mimozemské civilizaci.

Tříčlenná mezinárodní porota udělí cenu pro nejlepší český film, s níž se pojí finanční odměna 2000 eur.

3MWh

Režie: Marie-Magdalena Kochová

Česká republika, 2024, 12 min

Zaměstnanec jaderné elektrárny si stanovil maximální množství elektrické energie, kterou může za život spotřebovat. Nyní přišel čas rozhodnout se, jak energii, která mu ještě zbývá, využít.

Bzukot Země

Režie: Greta Stocklassa

Česká republika, 2023, 29 min

Evropská vesmírná agentura sestaví tým vědců, kteří mají za úkol poslat zprávu mimozemským civilizacím. Při práci na sestavení komplexní zprávy o lidstvu čelí tým nečekaným výzvám, včetně debat o tom, co by mělo být řečeno a jak. Film přináší humorný pohled na složitost lidské existence a výzvy mezihvězdné komunikace.

Bolavlk

Režie: Niko Mlynarčík

Česká republika, 2023, 7 min

Krátky film o sparkledozích, vlkodlacích a dalších věcech, které jsou JEN obrázky.

Přes střepy

Režie: Natálie Durchánková

Česká republika, 2023, 4 min

Skutečný příběh ženy, která při násilném sexuálně motivovaném útoku téměř přišla o život, odhaluje hrůzy této události i její následné emoční důsledky. Hlavním tématem filmu je však cesta hlavní hrdinky k vyrovnání se s tímto traumatem a jeho překonání jako důkaz odolnosti, síly a odvahy všech, kteří přežili podobnou zkušenost.

Mořská sůl

Režie: Leila Basma

Česká republika, Libanon, Katar, 2023, 19 min

Najle je sedmnáct a žije v Libanonu. Jednoho horkého letního dne musí rozlousknout dilema, které řeší každý mladý člověk v její zemi, a sice zda odejít, nebo zůstat. Dva muži v jejím životě na to mají svůj názor, ale oba asi čeká překvapení.

Pragueshorts is an international competition festival that has been organized by a team from the Karlovy Vary International Film Festival since 2005. The festival’s program is dedicated exclusively to short films spanning a range of forms and genres with the aim of presenting the young generation’s new trends, themes, and approaches to filmmaking. The 18th edition of Pragueshorts offers dozens of new films from around the world, current domestic works, and also time-tested films definitely worth seeing again. The festival takes place from 28 February to 3 March at Prague’s Světozor, BioOko, Kino Pilotů, and Atlas cinemas and online March 3 –17, 2024 at KVIFF.TV.

Kompletní program