Kino Atlas

PRAGUESHORTS | Mezinárodní soutěž 4

PRAGUESHORTS | International Competition 4
2022, 2023 / 96 min.
/ Titulky: CS, EN
English friendly
1. 3.  19:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Francouzský film Oyu se trpělivě vynořuje mezi oblaky páry a útržky rozhovorů ve veřejných lázních na japonském venkově poslední den v roce. Energickým komentářem k současnosti je naopak animovaný film Něco jako závěť, který začíná ukradením selfíček a pak už se jeho fantazie nezastaví před ničím. V kouzelně jemném a osobním animovaném film Zázrak se jeho hrdinka snaží užívat štěstí v péči all inclusiv, i když jí to její okolí právě neusnadňuje. Golden West Oscarem ověnčeného irského režisérského dua je brilantní hrou s žánrem, kořeněnou neobvyklou ústřední zápletkou a šokujícím finále. A na závěr divoká a drzá rakouská hudební tragikomedie o jednom neobvyklého flirtu Bye Bye, Bowser.

Mezinárodní porota udělí jednomu z nich hlavní cenu spojenou s finanční odměnou 3000 eur a dvěma dalším zvláštní uznání.

Oyu

Režie: Atsushi Hirai

Francie, Japonsko, 2023, 21 min

Je poslední den v roce a na japonské město Tojama padá soumrak. Muž se vydává do městských lázní pro něco, co si tam zapomněl, ale nakonec se rozhodne zůstat a dopřát si horkou koupel.

Zázrak / The Miracle

Režie: Nienke Deutz

Belgie, Nizozemsko, Francie, 2023, 15 min

Zázrak je místo, kde věčně svítí slunce, kde se dá krásně odpočívat a kde je pořád spousta jídla. Jak se ale může člověk cítit dobře tam, kde je neustále konfrontován s tím, co sám nemá?

Zlatá horečka

Režie: Tom Berkeley, Ross White

Irsko, Velká Británie, 2022, 24 min

Píše se rok 1849. Dvě sestry utíkají před hladomorem z Irska do severního Walesu, kde chtějí v horách najít zlato. Blíží se ale zima, zlato nikde a jejich letité spory se radikálně vyhrocují.

Něco jako závěť

Režie: Stephen Vuillemin

Francie, 2023, 16 min

Mladá žena narazí na internetu na animace, které někdo vytvořil z jejích selfíček. Neznámá žena stejného jména se přizná, že ukradla její identitu. Smrt ale přijde rychleji než odpoveď na otázku proč?

Bye Bye, Bowser

Režie: Jasmin Baumgartner

Rakousko, 2023, 20 min

Lunu rozčiluje lhostejnost jejích umělecky založených přátel, a rozhodne se proto složit punkovou skladbu o Laugovi, dělníkovi, který pracuje přes ulici. Povede střet netečného světa bohatých a světa pracující třídy ke konci jejich vztahu?

Pragueshorts je mezinárodní soutěžní festival pořádaný již od roku 2005 týmem MFF Karlovy Vary. Program festivalu je věnován výhradně krátkému filmu rozličných forem i žánrů a každoročně představuje nové trendy, témata a přístupy mladší generace tvůrců. 18. ročník nabídne desítky nejnovějších filmů z celého světa, aktuální domácí tvorbu, ale i časem prověřené tituly, které stojí za připomenutí. Festival se koná od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino Pilotů a Atlas a online na KVIFF.TV od 3. do 17.března 2024.

Kompletní program