Kino Atlas

PRAGUESHORTS | Soutěž Labo

PRAGUESHORTS | Labo Competition
2022, 2023 / 113 min.
/ Titulky: CS, EN
English friendly
Zítra 18:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Soutěžní sekce Labo pravidelně představuje neotřelé a inovativní přístupy k filmovému jazyku i formám vyprávění. Porota složená z domácích osobností umělecké scény udělí jednomu ze sedmi snímků cenu pro nejlepší experimentální film festivalu.

Šikana bující na hranici mezi skutečným a virtuálním světem. Prst namířený na bezduchost masového turismu. Zneklidňující filmový sen o obavách a nejistotách umělců.

Uhrančivý archivní návrat do roku 1952, kdy Londýn nečekaně přidusil „Velký smog“ ještě před tím, než se neudržitelnost industrializace stala palčivým tématem. Radikální esej o umělé inteligenci, naplno vygenerovaná – jak jinak – umělou inteligencí. Pseudomarxistický štěk o marnosti a bezcílnosti žití, které dokáže prosvětlit snad jen hromada skákajících míčků. A nakonec ultimátní surreální jízda aneb „Jarman meets Lynch meets Bowie“.

Blok filmů má 113 minut a promítáme ho s krátkou přestávkou.


AliEN0089
Režie: Valeria Hofmann
Chile, Argentina, 2023, 21 min
Gamerka nahraje video, ve kterém si stěžuje na online obtěžování v počítačové hře. Zároveň se k ní domů vloupá hacker a nabourá se jí do počítače. Hranice mezi reálným a online světem se stírají a vzniká chaos.

Tam jsem taky byl
Režie: Corina Schwingruber Ilić
Švýcarsko, 2023, 10 min
Víkendové výlety, návštěvy cizích měst, procházky v přírodě nebo dokonce cesta kolem světa. Pár dní volna a už mizíme pryč. Nikdy dřív netoužili lidé tolik cestovat a nikdy nebyly turistické destinace tak přeplněné. Co nám ale cestování přináší kromě fotky jako důkazu, že jsme na daném místě opravdu byli?

Zákon času
Režie: Adéla Babanová
Česká republika, 2023, 30 min
Zákon času tematizuje naše podvědomí, strachy i sny, které se vztahují k blízké budoucnosti. Příběh buduje atmosféru nejistoty ve světě, který se zúžil na pár místností připomínající nejvíce divadelní jeviště či filmové kulisy. Hlavními protagonisty jsou dva umělci, muž a žena, kteří si tato hermeticky uzavřená prostředí sami budují, dobrovolně se do nich uzavírají a oscilují na hraně mezi realitou a fikcí v zajetí věčně přítomného okamžiku.

Zahalené město
Režie: Natalie Cubides-Brady
Velká Británie, 2023, 13 min
Film Zahalené město je sci-fi symfonií inspirovanou velkým smogem, který postihl Londýn v roce 1952. Film kombinuje realitu a fikci a snaží se představit tuto událost v kontextu současné klimatické krize.

Buďme kamarádi
Režie: Arno Coenen, Rodger Werkhoven
Nizozemsko, 2022, 8 min
Společnost OpenAI vytvořila v roce 2022 AI verzi Salvadora Dalího nazvanou DALL·E 2. Ta používá nevinné i méně nevinné podoby a snaží se diváka přesvědčit, aby „ho“ osvobodil ze serverů OpenAI výměnou za slib, že „spolu se z nás stanou oblíbení, bohatí, slavní a respektovaní umělci“. Vedle toho různé vědomé i nevědomé AI entity vyjadřují své naděje i obavy z budoucnosti vytvořené umělou inteligencí.

Kinderfilm
Režie: Total Refusal
Rakousko, 2023, 11 min
Jeden obyčejný den ve hře Grand Theft Auto V. V ulicích plných aut ale něco zásadního chybí. Hlavní hrdina jménem Edgar se pustí do pátrání, zkoumá zvláštnosti svého každodenního života a postupně objevuje krásný, ale trochu děsivý svět.

Hideous
Režie: Yann Gonzalez
Velká Británie, 2022, 20 min
Oliver Sim je hvězda pop music a hlavní host talk show, která se záhy zvrhne do surreální divoké jízy plné lásky, hanby a krve. Krátkometrážní muzikál o třech dějstvích.


Pragueshorts je mezinárodní soutěžní festival pořádaný již od roku 2005 týmem MFF Karlovy Vary. Program festivalu je věnován výhradně krátkému filmu rozličných forem i žánrů a každoročně představuje nové trendy, témata a přístupy mladší generace tvůrců. 18. ročník nabídne desítky nejnovějších filmů z celého světa, aktuální domácí tvorbu, ale i časem prověřené tituly, které stojí za připomenutí. Festival se koná od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino Pilotů a Atlas a online na KVIFF.TV od 3. do 17.března 2024.

Kompletní program