Kino Atlas

Univerzity a svoboda | pro školy

Universities and Freedom | school screening
Česko / 2019 / 70 min.
Jazyk: CS
Režie: Zuzana Piussi, Vít Janeček
Čt11. 1.  12:00
Velký sál
 Kč
Koupit

Dopolední představení, doporučeno zejména pro žáky středních škol

Rezervace nutná s alespoň týdenním předstihem e-mailem na vzdelavani@kinoatlaspraha.cz nebo telefonicky +420 725 430 340.

______________________________________________

Krize institucí a její podoby, samospráva, tradice vs inovace, diskuze/úvod s tvůrcem filmu

Celovečerní dokument autorské dvojice Piussi / Janeček realizovaný sedm let, reflektuje všechny hlavní problémy světového i českého vysokého školství.

Mezi mluvčími filmu jsou lingvista Noam Chomski, jeden z hlavních autorů deníku Guardian v oblasti vzdělávání sociolog Frank Furedi, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, investigativní novinář Jiří Štický, který se posledních několik let zabývá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit, film odkrývá tajemný konec globálního seznamu predátorských vědeckých časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla.

Film také reflektuje koncepční i politický zápas o podobu českého vysokého školství reflexí čtvrtstoletí fungování Akreditační komise i jejich oponentů a je rámován tragikomickou osobní linií jednoho z autorů filmu – pedagoga FAMU. Ve filmu promluví i silný studentský hlas a objeví se řada dalších lidí a motivů.

Kompletní program